בלוג

 • ביקוש לעובדי מחסן נמצא בעליה

  2017-12-20

  ככל שהמסחר האלקטרוני (E-commerce) מתרחב, מספר החבילות שנמסרות מעסקים ללקוחותיהם גדל וההיקפים הם עצומים. מיליארדי חבילות משונעות בשנה, ובדרך מהיצרן אל המוכר ועד ללקוח החבילות עוברות לעיתים מספר תחנות ומחסנים (מחסן באתר הייצור, מחסן בנמל היצוא, מתקן אחסון של חברת השילוח בארץ היעד, מרלו״ג של המוכר וכו׳).


  מנתונים שפורסמו בארה״ב מתברר, כי מספר עובדי המחסנים כמעט והוכפל מאז שנת 2000. למרות מיחשוב המחסנים, האוטומציה והרובוטים, למרות נבואות הזעם שדיברו על משרות ותפקידים שייעלמו מהעולם ובמיוחד ״משרות כפיים״, ולמרות השכר היחסית נמוך לתפקידים אלה, מספר עובדי המחסן גדל משנת 2000 ועד היום ב- 90%!!!

  מנתונים נוספים ניתן לראות כי קיים ביקוש מצד עובדים לתפקידים שונים של עובדי מחסן.


  דואר ישראל הכריזו לאחרונה כי המרלו״ג החדש שלהם מיועד להתמודד עם כמויות של 100 מיליון חבילות בשנה. הכרזה זו קשורה באופן ישיר לקפיצות המדרגה שעושה המסחר האלקטרוני בישראל בשנים האחרונות (קצב גידול של 40% משנה לשנה).


  אמאזון הכריזה כי היא מעוניינת להתחיל לפעול בישראל וכי היא מחפשת מחסנים.


  האם המגמה תועתק מארה״ב לישראל?


  סביר להניח כי כניסת אמאזון לשוק הישראלי תגביר את מהירות אימוץ השינויים העולמיים גם בישראל. מאידך, נתוני אבטלה נמוכים מרמזים שייתכן וגידול דרמטי בעובדי מחסנים יגיע על חשבון עובדים מתחומי פעילות אחרים שיעברו לעולם הלוגיסטיקה בעקבות הבטחה תיאורטית לעתיד תעסוקתי ברור יותר. השאלה באיזה קצב שינויים אלה יקרו בשוק הלוגיסטיקה בישראל נשארת כרגע ללא תשובה חד-משמעית.


  דבר אחד צריך להיות ברור לכל מי שמתנהל באקו-סיסטם של המסחר האלקטרוני - יש להיערך גם לשינויים אנושיים משמעותיים באקו-סיסטם שסביב המסחר האלקטרוני, החל מעובדי מחסן (מלקטים, שומרים, נהגי מלגזות, ועוד) ועד למובילים וחברות שליחויות.