בלוג

 • החמישיה הפותחת - 5 טכנולוגיות עם פוטנציאל למהפכה

  2018-02-04

  שינויים טכנולוגיים מביאים מהפכות לענפים שלמים. אולם, עולם הלוגיסטיקה עדיין לא חווה מהפכה אמיתית - מוצרים עדיין נשלחים מהמפעל שמייצר אותם דרך מחסנים שמנוהלים בצורה מתוחכמת יותר או פחות ובאמצעות כלי תובלה מוכרים - מטוסים, רכבות, משאיות ורכבים פרטיים. 

  כחברה שמתמחה בפתרונות למקטע ה- Last Mile Package Delivery, גם אנו עוקבים אחרי הדברים החדשים ביותר שמתפתחים בשווקים השונים, מתוך הבנה ששינויים (ומהפכות) בשרשרת הלוגיסטית ובמקטעי ההובלה השונים ישפיעו על ניהול ה- Last Mile.

  אנו מאמינים שבעתיד הקרוב מאוד, אולי אף בשנה הקרובה, נראה פריצות דרך במספר תחומים טכנולוגיים ויישומם בעולמות הלוגיסטיים השונים, בעיקר מטכנולוגיות קיימות שימצאו את הדרך ליישומים עסקיים בעולם הלוגיסטי. 

  אלה התחומים שלדעתנו על כל שחקן במגרש הלוגיסטי להכיר, ללמוד, ולבחון איך ליישם בעצמו.


  אינטליגנציה מלאכותית (AI - Artificial Intelligence)

  התפתחויות והתקדמות טכנולוגית ביישום AI יכול לשפר משמעותית את איסוף הנתונים הלוגיסטיים. ניתוח מתקדם של הנתונים המדויקים יותר שנאספו ישפר את יכולות חברות המשלוחים הגדולות לשנע מכולות בדיוק רב יותר ולאחר תכנון מדויק ולטווח ארוך יותר.

  אי וודאות הינה גורם משמעותי מאוד בתמחור, וככל שהוודאות והדיוק עולים, כך הסיכון יורד והמחיר ללקוח יורד. ככל ששינוע מכולות יהיה מתוכנן וצפוי יותר ומדויק יותר, כך ניתן יהיה לשנע את החבילות הבודדות מהמרלו״ג לבית הלקוח בצורה יעילה יותר, מהירה יותר וחסכונית יותר.


  זיהוי קולי, הפעלה קולית (Voice Recognition)

  טכנלוגיות זיהוי קולי נמצאות איתנו כבר זמן רב וכיום ניתן למצוא מכשירים רבים המופעלים באמצעות הקול. ככל שטכנולוגיות אלו מתקדמות והופכות למדויקות יותר, ניתן יהיה להקטין בעזרתן טעויות לוגיסטיות, אם במקטע הליקוט, אם במקטע האריזה וההכנה למשלוח, ואם במקטע ניהול ההחזרות מהלקוח. 

  דמיינו למשל מצב, שבו בעקבות ירידת מחיר הטכנולוגיה, כל מוצר שנשלח לבית הלקוח מצויד (באריזה שלו) בצ׳יפ זיהוי קולי מתוכנת מראש עם כתובת למשלוח במקרה של החזרה וכל פרטי הזמנת המשלוח להחזרה לספק. כל מה שהלקוח צריך לעשות זה לומר לאריזה: ״אני רוצה להחזיר לספק״ ובאותו רגע הצ׳יפ מתחבר לרשת האלחוטית או הסלולרית, פותח הזמנה בפלטפורמת ניהול המשלוחים (כדוגמת Paxxi) שמועברת מיידית לחברת המשלוחים שהוגדרה מראש בצ׳יפ, וזהו - השליח בדרך לאסוף חזרה את המוצר. חוסך כסף? בהחלט! חווית לקוח שתגרום ללקוח לחזור לרכוש מאותו ספק? בטוח!


  בלוקצ׳יין (Blockchain)

  כולם מדברים על בלוקצ׳יין (בעיקר בגלל מטבע הביטקוין) אולם מעט מאוד מבינים מה באמת ניתן לעשות עם הטכנולוגיה הזו, חוץ מאשר פלטפורמה למטבעות דיגיטליים ספקולטיביים, יותר או פחות. 

  אחד היישומים האפשריים לבלוקצ׳יין הוא ניהול יומן הפצה (Distribution Ledger) ממוחשב, אמין, בלתי ניתן לפריצה ושאינו מנוהל ע״י גוף יחיד שעלול לגרום למניפולציות במידע. הטכנולוגיה הזו צוברת ענין רב בתעשיות רבות, שכן היא בטוחה מאוד ומאפשרת לבצע עסקאות בצורה מאובטחת, תוך שמירה על אמינות ברמה הכי גבוהה שיש וביחס עלות-תועלת מצויין. 

  אין ספק שכבר בעתיד הקרוב מאוד ייושמו פתרונו מבוססי בלוקצ׳יין במקטעים הלוגיסטיים השונים. 


  רחפנים (Drones)

  למרות שרחפנים נמצאים בשימוש כבר זמן רב, כניסה משמעותית של הטכנולוגיה ליישומים לוגיסטיים לא נראתה עד לאחרונה. באופן לא מפתיע, אמאזון היא בין הראשונות שעושה ניסויים ברחפנים למטרות לוגיסטיות של שינוע מוצרים ללקוחות.

  היישום המתבקש מאליו הוא משלוח לבית הלקוח (Last Mile Package Delivery) עם רחפנים. יישומים אחרים אפשריים הם ניוד חבילות פנימי במרלו״ג, במפעלי ייצור ובין קווי ייצור, ניצול תקשורת בין רחפנים למכונות אוטומטיות במקומות מרוחקים לטובת חסכון בעלויות נסיעה מיותרות ועוד ועוד, כיד הדמיון הטובה עליכם.

  דבר אחד ברור - בשנה הקרובה הניסויים בשימוש ברחפנים ליישומים לוגיסטיים ילכו ויתגברו. 

  חברות שלא יתכוננו להכנסת שימוש ברחפנים לארגז הכלים הלוגיסטיים שלהן ימצאו את עצמן בסוף הטור ללא יכולות להתחרות במובילות.

  אגב, לקוחות Paxxi יהנו מאפשרות שימוש ברחפנים כחלק מאפשרויות המשלוח שלהם באופן אוטומטי מיד לכשתאושר בארץ הפעלת רחפנים למשלוחים.


  טכנולוגיה לבישה (Wearables)

  הטכנולוגיה הלבישה נכנסה לחיינו כצרכנים בעיקר באמצעות משקפיים ושעונים, אולם היום הטכנולוגיה נמצאת בשימוש בביגוד, בנעליים, ובעצם כמעט הכל אביזר שאנו לובשים - מחגורה ועד תכשיטים.

  אחד השימושים המעניינים שיכולים לשנות מאוד את ניהול השרשרת הלוגיסטית הוא שימוש באביזרים לבישים לניהול המחסן והליקוט. אמאזון, כחלוצה בהכנסת טכנלוגיותמתקדמות לשרשרת האספקה שלה, קיבלה אישור לשני פטנטים לצמידים לבישים שיעזרו לעובדי המחזן שלה לדייק באיסוף המוצרים הנכונים להזמנות. בדוגמה של אמאזון, הצמיד שעל ידו של העובד יכוון אותו למקום המדויק במחסן בו נמצא המוצר שהוא צריך לאסוף. בהמשך צמיד זה יאפשר לעובד המחסן לעדכן שתוך X שעות המוצר יהיה על המשאית בדרך ללקוח. 

  באופן דומה מתפתחים צמידי צוואר, משקפיים ואביזרים לבישים נוספים ואנו צופים התפתחויות מעניינות מאוד וממליצים להמשיך לעקוב אחרי תחום זה.


  לסיכום - 

  בחרנו מספר תחומים, שלמרות שאינם חדשים - אנו מאמינים שיישומם ישנה את העולם הלוגיסטי וישפיע גם על ניהול ה- Last Mile ממש בקרוב. 

  אנחנו ב- Paxxi לומדים את הטכנולוגיות הללו באופן שוטף, בוחנים את אופני היישום שלהן, ומאפשרים ללקוחות שלנו ניהול Last Mile מתקדם, חדשני, יעיל וחסכוני.